Nejbližší klubovou akcí je Klubová výstava bez zadání titulu KV dne 13.7.2024.

Skijöring

         Počátky skijöringu sahají až do Skandinávie. Odtud se rychle rozšířil do Ameriky, ale i západní Evropy. Avšak již od pradávna využívaly psy pro tento netradiční způsob dopravy některé starobylé severské kmeny. U nás se první závody se psím spřežením konaly v roce 1985 a to přesněji v Peci pod Sněžkou.
Při tomto sportu to vypadá asi tak, že pes (může být i více psů než jeden) je „obléknut“ do speciálního postroje a táhne na šňůře psovoda na běžkách. I při tomto sportu je nutné, k zajištění naprosté bezpečnosti, aby souhra mezi psem a psovodem byla naprosto dokonalá. Nejen pes, ale i psovod musí být „fit“ a v dobré fyzické kondici.
         Na plemena určená k tomuto sportu se nepožadují nějaké zvláštní nároky. Pro tento sport se hodí každé plemeno, které můžeme používat i v lehkém zápřahu. Mimo tradičních severských plemen jako je husky a malamut se hodí např. i některá lovecká plemena. Povaha takového psa by měla být sebejistá avšak nesmí být agresivní, to by mohlo způsobit jisté nepříjemnosti při závodech, pokud by se dostal pes do kontaktu se „soupeřem“. Je tedy zapotřebí, aby pes ovládal základní prvky poslušnosti a ovladatelnosti, které jsou potřebné k pohybu ve volné přírodě. S tréninkovou zátěží je možné začít však až po ukončení tělesného vývoje psa.
         Co vše je zapotřebí k tomuto sportu? Stejně jako nejsou kladeny určité požadavky na psa, nejsou kladeny ani požadavky na vybavení. Používáme pomůcky stejné jako u bikejöringu či caniscrossu. Velmi důležitý je dobře padnoucí postroj a tažné odpružené lano o délce cca 4 m. Psovod, běžkař neboli musher musí mít podstatně obsáhlejší výbavu, která zahrnuje kvalitní obuv, běžky správné velikosti a hole.
         Samotný trénink se musí předem rozplánovat podle vašich možností a schopností. Základní věcí je 100% ovladatelnost a poslušnost psa a výborně zvládnutá jízda mushera na běžkách. Než započneme trénink se psem, měl by mít dokonalou výchovu a výcvik psa v zápřahu. Např. při canicrossu se pes lépe ovládá a právě tento sport je výborný jako předvýchova právě pro skijöring, a často je používá k udržení kondice jak psa, tak i psovoda v teplých měsících, kdy není možno provozovat sport na sněhu. Společným během se dosáhne důležité souhry na obou stranách, tedy mezi psem a musherem. Naučíme se tak svého psa vnímat a předvídat jeho reakce.
         Příprava lyžařského vybavení je otázkou jakéhosi umu, který by měl musher ovládat, jelikož musí předvídat vývoj počasí a povrch a vlastnosti terénu na kterém se závod jede a tím volit i mazání svých skluznic, které velkou měrou přispívá k dobrým výsledkům.
Závody ve skijöringu se konají společně se závody psích spřežení, pouze ty nejvýznamnější závody jsou organizovány samostatně (např. mistrovství světa). Tento sport je rozdělen do kategorií na muže a ženy a jezdí se s jedním nebo i dvěma psy.
         I když se nebudete věnovat tomuto sportu na profesionální úrovni, ale zůstanete pouze u víkendové projížďky zasněženou přírodou, je skijöring výborným vyžitím jak psa, tak i jeho psovoda.
© Maši 2009
Změny u Vašich psů či další vklady na webu zasílejte na adresu: MVDr. Kateřina Valdhans, pch.beauceron@seznam.cz